Hetek óta a Tudorok című sorozatot nézem. Ez annak idején a magyar tévében nem bűvölt el igazán, de itt, ahol körbevesznek minket a Tudor korabeli kastélyok, emlékek már sokkal izgalmasabb a film. VIII. Henrik pedig érdekes, furcsa figura, és az egész angol történelem legjobban eladható terméke - van belőle maci, vonalzó, kártyajáték, kirakó, bögre szinte minden nagyobb szuvenírboltban. És miért is állnék ellen neki? Elbűvölő, romantikus uralkodó. Igen, romantikus. Hiszen egész halálig hitt a szerelemben, a legtöbb feleségét azért vette el, mert szerette, és nem a dinasztikus és egyéb politikai érdekeket nézte. Az, hogy ezek a házasságok hogyan sikerültek és miért lettek ilyen szerencsétlenek, már más kérdés. Ahány film, könyv, mind másként magyarázza a tényt, hogyan lett a csinos, jóképű hercegből kövér, szomorú öregember. Árulás, csalás, érdekemberek százai vették körbe - igaz barátja nem volt. A nők, azok is megcsalták és kijátszották. És ne feledjük a soha nem gyógyuló fekélyt a lábán és a folyamatos fájdalmat. És persze a fiúörökös utáni heves vágyát. Igen, ez mind ő volt, de ennél még annyival több!
Ha akarom, akkor a sztori nem más, mint furcsa, vicces anekdoták gyűjteménye, ahogyan a Horrible History sorozat egyik könyvében van, amelynek címe: "VIII. Henrik darabolós kézikönyve". Igen, ebből is lehet tanulni, hiszen az igazán zaftos és durva részek minden filmből kimaradnak - én például nem tudtam, hogy Boleyn Annának hat ujja volt és hogy ez volt a bukásának egyik oka. Ilyen testi hibával könnyű volt ráfogni, hogy boszorkány. És azt sem tudtam, hogy koronázása idején már mindenórás terhes volt, és képtelen volt órákon át parancsolni a hólyagjának, ezért hát a hosszú szertartás alatt egy udvarhölgye a szoknyája alá bújt egy éjjeliedénnyel, így ha kellett neki, nyugodtan csorgathatott. És hogy a király halála előtt már 180 kilót nyomott, azon az se sokat segít, hogy korának egyik legmagasabb férfiúja volt - 180 centi.
Nézem a sorozatot, és végre helyére kerülnek a nevek - ki volt Cromwell, melyik feleség miért halt meg, ki volt épp a pápa és miért háborúzott annyit szegény Henrik. Persze az ember minden jó sorozatba bele tud szeretni és pár rész után ismerősként üdvözli a szereplőket, de mennyivel jobb érzés, hogy nem a Született feleségek bonyolult családi viszonyaiban kell vájkálnom, hanem azért érzem, hogy nemcsak szórakozok, de valós tudáshoz is jutok. (Alig várom már a BBC új, Borgiák című sorozatát, az is bonyolult família, és évek óta próbálom memorizálni, hogy ki kinek a rokona.)
És hogy ez a tudás mennyire hasznos, az akkor derül ki, ha az ember végre odajut az eredeti helyszínekhez - mint például a Sudeley kastélyhoz, ahol Cathrine Parr, az utolsó feleség töltötte öreg napjait, miután Henrik meghalt, és ő hozzáment ifjúkori szerelméhez és 35 évesen még egy kislányt is szült. gyereket is szült neki. (Sajnos pár héttel később gyermekágyban meghalt.)
A kastély persze csodaszép, milyen is lenne. Karbantartják ezeket a történelmi emlékeket errefelé, és persze meg is kérik az árát. Ritkaság, ha családi jegyet 15 ezer Ft alatt tudunk megvenni, de tény, hogy ezért a pénzért elárasztanak minket a gyönyörűségekkel. A kastély már ezer éve áll, és gyönyörűen rendberakott szobáiban ott van VIII. Henrik az összes feleségével. Mindegyik mellett volt valami olyan tény, amitől hanyatt estek a lányok - mondjuk, hogy a királynők ruháját soha nem mosták, mert olyan vastag anyagból készült, hogy lehetetlen lett volna kiszárítani, ezért hát kicsit büdösek voltak. Hogy ezt ellensúlyozzák, fűszereszacskókat hordtak a ruhájuk alatt - és persze meg is lehetett szagolni, hogy milyen volt ezeknek az illata. Imádom amúgy, amikor ilyen kézzel fogható a történelem, mert ezek azok az apróságok, amikkel egy gyerek figyelmét is fel lehet kelteni. (Nem is szólva a felnőttekéről) És persze bútorok, festmények, porcelánok könyvtárszoba és fogadóterem - minden, ami összegyűlt az évek alatt
De amire mindig emlékezni fogok, az a kert. Nem tudom hogy van ez, de ezek az angol kastélykertek elképesztően rendben vannak tartva. Ott a Knot Garden például, ami a ház belső kertjében volt látható és ahol az alacsony sövényt bonyolult Tudor korabeli hímzésmintára alakították, középen arab mintájú szökőkúttal, és szépen el is mondták, hogy minek is a szimbóluma a csomó (természetesen a szerelemé.)
Vagy a hatalmas fácánoskert, ahol olyan 20-30-féle számomra teljesen ismeretlen színpompás fácán élt és jópárat nem is őriztek ketrecben (Kisbende teljes extázisba jött tőlük, és jól megkergette őket, de szerencsére a madaraknak volt eszük és nem negedték közel magukhoz). A lányok a hatalmas fallá nőtt sövényt imádták, ahol legalább egy órán át szaladgáltak és bújócskáztak.
A legnagyobb lelkesedés természetesen a favárat övezte, amit a kastélykert végében találtunk - és ahol meglepő módon teljesen egyedül voltunk. Minden a miénk volt - elképesztően nagy, többtornyos épület volt ez, ahol nyugodtan lehetett várúrnőset játszani, és ahonnan alig lehetett elcsalni a lányokat a kocsiba.
VIII. Henriket pedig szeretjük, még akkor is, ha két feleségét kivégeztette. A lányok nem győznek betelni a róla szóló mesékkel - és a sok film, könyv annyi tudással látott el, hogy simán végig tudtam mesélni az egyórás kocsiutat. Ami most azért is volt hasznos, mert sikerült elterelni Bíbor figyelmét arról a tényről, hogy ő valójában rosszul érzi magát a kocsiban és hányingere van.